تبلیغات
كودكان كار $ كودكان فقر - كودكان در پنجه مرگ - کودکان گل فروش رنج‌آورترین صحنه های شهر
كودكان كار $ كودكان فقر - كودكان در پنجه مرگ
بنی آدم اعضای یکدیگرند, که در آفرینش ز یک گوهرند. چو عضوی به درد آورد روزگار, دگر عضوها را نماند قرار

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو مطالب

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
*
سایت خدماتی تک بیستآپلود عكس
*

کودکان گل فروش رنج‌آورترین صحنه های شهر

رنج‌آورترین صحنه شهرهای ما، تصویر کودکان گلفروشی است که طراوت و شادابی از گل ندارند و تنها به اندازه کسب درآمد از زیبایی گل‌ها بهره می‌برند، سال‌هاست هنگام عبور از جاده های منتهی به بهشت‌زهرابه کودکان گلفروش برمی‌خوریم اما به نظر می‌رسد وضعیت اسفبار این کودکان هنوز زنگ خطرها را برای مسوولان به صدا درنیاورده تا برای رسیدگی به وضعیت آنها در راستای ساماندهی شرایط فعلی، اقدامی هرچند کوچک اما موثر انجام دهند.

 خیابانهای منتهی به بهشت زهرا، خیابانهایی است که روزهای پنجشنبه و جمعه از ابتدا تا انتها میزبان تعداد زیادی از کودکان۷ ساله تا نوجوانان ۱۷ ساله ایست که درس و مدرسه را رها کرده اند و در کنار جاده آماده فروش گل‌هایی می شوند که صاحبکارانشان به آنها داده اند.هر روز تعداد زیادی از این کودکان را در اطراف خود مشاهده میکنیم که مجبورند خرج زندگی خود و خانواده شان را با کار تامین کنند کودکان گل فروش در جاده های منتهی به بهشت زهرا نیز روزهای آخر هفته با وجود خطرهای فراوان در جاده های شلوغ و مملو از ماشین، مشغول به فروش گل به رهگذران می باشند.
فروشندگان این گل‌ها که معمولا به دلیل وضع بد مالی خانواده ناچارند از راه فروش گل امرار معاش کنند، تمام طول روز زیر آفتاب گرم تابستان و سرمای سخت زمستان به انتظار فروش گل‌هایشان می نشینند و در پایان کار روزانه، خسته از تمام ناملایمات زندگی از مجموع چند‌ ده هزار تومان فروشی که داشته‌اند، تنها مبلغ اندکی به آنها میرسد.
فروش گل‌ها از سر صبح که متقاضی بیشتری برای آنها است و هنوز پژمرده نشده‌اند با بالاترین قیمت شروع می‌شود و اواخر روز به پایین‌ترین قیمت خود می‌رسد. هر چه از درهای اصلی بهشت زهرا دورتر باشند قیمت گل پایین‌تر است. البته از آنجا که قیمت گل‌ها توسط یک نفر تعیین می‌شود، معمولا اختلاف‌قیمت چندانی وجود ندارد.
دیدن کودکان گلفروش جادهای بهشت‌زهرارا شاید بتوان یکی از رنج‌آورترین صحنه ها از آسیب اجتماعی به نام کودکان کار توصیف کرد. کودکانی که با انتخاب اتوبان و جاده های بهشت‌زهرا به عنوان محل کارشان هر روز بارها و بارها با خطر تصادف و حتی مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

با این حال حضور پررنگ این کودکان در حاشیه جاده بهشت‌زهرا بیانگر این است که علی‌رغم وعده‌های داده شده طرح‌های ساماندهی گلفروش‌های جاده بهشت زهرا هنوز راه به جایی نبرده است و مسوولان این کودکان را به فراموشی سپرده‌اند و در این میان هر یک تلاش می‌کنند با رفع مسوولیت از خود این وظیفه را بر دوش سازمان دیگری بیندازند. در چنین شرایطی است که حضور این کودکان در سطح جاده، مشکلات ترافیکی و افزایش تصادفات در محورهای منتهی به بهشت‌زهرارا به دنبال داشته است، به‌طوری که این امر به معضلی برای مسوولان راهنمایی و رانندگی تبدیل شده است.
متاسفانه از همه بدتر مافیای گل فروشان شکل گرفته در این مناطق است و این کودکان گلفروشی را که در جاده های بهشت زهرامی‌بینیم، اغلب کارگران اجیر شده مافیای گلفروش‌ها هستند که اگر این کودکان برای این افراد کار نکنند نمتوانند در این جاده ها دست فروشی نموده پس باید به کمترین درآمد از این کار قانع باشند با هزاران تحقیر،کتک خوردن و کوچک شدن و... برای افرادی که ار ز این موقعیتها سوء استفاده می کنند،کار نمایند.
افرادی که با سوء استفاده از دلسوزی مردم و شهروندان از این کودکان بیگاری کشیده و این کودکان را به کنار جاده ها روانه می کنند تا حس ترحم و دلسوزی شهروندان را برانگیزند و گل و گلاب مورد نیاز خود را از کودکان گلفروش کنار جاده خریداری کنند، ضمن این‌که متاسفانه در این میان هستند افرادی که ترجیح می‌دهند به جای این‌که مسافتی را تا مرکز فروش گل در داخل بهشت زهراطی کنند، داخل ماشین می نشینند و این کودکان گلفروش خود به نزدشان آمده و بدون اتلاف وقت از آنها گل می خرند و جالب این‌که این کودکان گلفروش و صاحبکاران آنها نیز با اطلاع از همین استقبال مردم از بازاری که دارند، حاضر نیستند گلفروشی در جاده را رها کنند.
آژانس ایران خبر

درباره وبلاگ

كودكان فقر - كودكان كار
این وبلاگ سعی در بررسی وضعیت كودكان فقیر و كودكان كار در ایران و جهان دارد.
امیدوارم قدمی هر چند كوچك در جهت رفع مشكلات آنها باشم
مدیر وبلاگ : آرام

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • شما مایلید تا در كدام موضوع بیشتر كار شودنویسندگان

* *

انتخاب بهترین وبلاگ ماه
*

Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگین

** * * **فهرست وب سایتهای ایرانی* *
آمار بازدید
*. *
**
قرآن آنلاین
http://s1.picofile.com/shiat/giv.gif
*

*